Till innehåll på sidan

Skärp straffen för punktskattebrott

Motion 2014/15:1483 av Andreas Norlén och Finn Bengtsson (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämnad
2014-11-07
Granskad
2014-11-07
Hänvisad
2014-11-12

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda punktskattesystemets utformning.
  2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda straffen för punktskattebrott.

Motivering

Vi har blivit uppmärksammade på att punktskattebrott – exempelvis att punktskattepliktiga varor, t.ex. alkohol, försvinner under påstådd transport mellan två punktskattelager – är en lönsam typ av brottslighet med stora förtjänstmöjligheter, låg upptäcktsrisk och låga straff. Till följd av det relativt låga straffvärdet är det också svårt att få möjlighet att använda hemliga tvångsmedel i utredningsarbetet.

Brottsligheten beror delvis på punktskattesystemets utformning. Det finns därför anledning att utreda såväl punktskattesystemets utformning som straffen för punktskattebrott. Straffskalan borde avspegla att brottsligheten kan generera stora vinster för enskilda och motsvarande förluster för det allmänna.

.

Andreas Norlén (M)

Finn Bengtsson (M)

 

Yrkanden (2)

  • 1.
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda punktskattesystemets utformning.
    Behandlas i
    Skatteutskottet
    Betänkande 2014/15:SkU18
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag
  • 2.
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda straffen för punktskattebrott.
    Behandlas i
    Skatteutskottet
    Betänkande 2014/15:SkU20
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (2)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.