Sjöfylleri

Motion 2007/08:C204 av Inger Jarl Beck (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Civilutskottet

Händelser

Inlämning
2007-09-26
Numrering
2007-09-28
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa samma promillegräns för framdrivandet av båt som av andra fordon.

Motivering

I dag har vi bestämmelser som gäller den som framför ett fartyg eller i övrigt på ett fartyg fullgör en uppgift av väsentlig betydelse för säkerheten till sjöss. Vid sjöfylleri döms personen till böter eller fängelse i högst sex månader. Är brottet att anse som grovt gäller 20 kap. 5 § samma lag och personen kan bli dömd för grovt sjöfylleri till fängelse i högst två år.

Den sjöfylleriutredning som redovisade sitt uppdrag 2001 i SOU 2001:30 föreslog införande av en promillegräns för enkelt sjöfylleri. Där sägs att det skulle avse alla slags fartyg men inte alla vatten. Begränsningen man föreslog var till de vatten där likheterna med vägtrafiken är mer påtagliga och faromomenten mer uttalade dvs. kanal, sluss, allmän farled och allmän hamn.

I denna fråga ansåg Göteborgs tingsrätt (som är sjödomstol) att den föreslagna begränsningen till dessa vatten ger intryck av att man tänkt sig vattenvägar som likt vägarna på land är starkt trafikerade och klart urskiljbara i terrängen.

Ny utredning om sjöfylleri från 2006 (SOU 2006:12) föreslog en promillegräns för sjöfylleri på 0,2 promille, samma som gäller för andra motordrivna fordon.

De allt snabbare båtarna och den större alkoholkonsumtionen i landet gör att risker för att större olyckor sker ökar framledes. Vi anser därför att i alla alkohollagstiftningar, oavsett om det gäller bil, skoter eller båt, skall gälla en enhetlig promillegräns.

Stockholm den 24 september 2007

Inger Jarl Beck (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa samma promillegräns för framdrivandet av båt som av andra fordon.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.