Sektorsöverskridande jämställdhetsarbete

Motion 2006/07:A291 av Carina Ohlsson (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämning
2006-10-31
Numrering
2006-11-02
Bordläggning
2006-11-07
Hänvisning
2006-11-07

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av sektorsöverskridande jämställdhetsarbete.

Motivering

Jämställdhetsarbetet i Sverige går alldeles för långsamt. Fortfarande är löneskillnaderna mellan kvinnor och män betydande, deltidsarbete är vanligare bland kvinnor än män, arbetsmarknaden är starkt könssegregerad, kvinnor utför en större andel obetalt arbete än män och en större andel kvinnor än män får ersättning från socialförsäkringen.

Vi måste synliggöra den könsmaktsordning som råder och att angripa de strukturer som upprätthåller den. I samhället finns i dag flera sektorsöverskridande områden där det finns myndigheter. Det gäller exempelvis integrationsfrågor, miljöfrågor och ungdomspolitiken.

Detsamma borde också kunna gälla jämställdhetsarbetet och genusperspektivet. Där myndighetens uppgift t.ex. kan vara att ansvara för omvärldsbevakning, uppföljning och utvärdering, bidragsgivning, kunskapsutveckling och information. Detta föreslås också av utredaren av ”Makt att forma samhället och sitt eget liv – jämställdhetspolitikens nya mål”, SOU 2005:66.

Det finns ett behov av att ytterligare stärka jämställdhetsarbetet och att tydligt visa att det är en prioriterad fråga.

Stockholm den 27 oktober 2006

Carina Ohlsson (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av sektorsöverskridande jämställdhetsarbete.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.