Se över möjligheten att begränsa marknadsföring inom spelreklam

Motion 2020/21:1569 av Magnus Manhammar (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet
Inlämnad:
2020-10-02
Granskad:
2020-10-02
Hänvisad:
2020-10-14
PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genom pågående utredning se över möjligheten att begränsa marknadsföring inom spelreklam och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Idag räknar man med att cirka 2 procent av befolkningen har spelproblem. Bland unga män under 25 år har 10 procent spelproblem. Numera räknas spelmissbruk som en beroendesjukdom. Det klassas inte längre som en impulskontrollstörning, vilket var fallet tidigare. Därmed kan spelmissbruk jämställas med alkohol- och narkotikabero­ende.

Spelmissbruk kan vara lika förödande som missbruk av alkohol eller narkotika. Missbruket förstör ofta stora delar av missbrukarens liv och det är också vanligt att spelmissbruket får allvarliga konsekvenser för missbrukarens närstående. Spelreklamen har dock ökat explosionsartat på senare år, vilket riskerar att göra att allt fler människor fastnar i spelmissbruk. Regeringen bör därför undersöka möjligheterna att införa samma restriktioner för spelreklam som Sverige idag har för alkoholreklam.

 

 

Magnus Manhammar (S)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genom pågående utredning se över möjligheten att begränsa marknadsföring inom spelreklam och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2020/21:KrU2 Idrott, friluftsliv och spel
    Behandlas i
    Kulturutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter