Särskilda utbildningsbidrag
Motion 2001/02:Ub349 av Cristina Husmark Pehrsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Utbildningsutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs vad gäller studier för egenföretagare/delägare på samma villkor som för arbetstagare.
Motivering
Det särskilda utbildningsstödet (UBS) riktar sig till personer som är arbetslösa eller till den som tar ledigt från jobbet för att läsa in grundskole- eller gymnasiekompetens. Arbetsgivaren förbinder sig att för samma tid anställa en långtidsarbetslös. En företagare står under andra villkor. Äger han/hon ett företag eller är delägare måste verksamheten upphöra eller tillfälligt upphöra för att hon/han ska vara berättigad till detta stöd – även om man som reglerna säger anställer en långtidsarbetslös under tiden.
Situationen blir smått absurd speciellt i de fall då någon är delägare i ett företag och för att vara berättigad till detta bidrag därför tvingar också övriga delägare att lägga ner verksamheten eller låta den vila – för att man vill skaffa sig kunskap som kommer företaget till del.
|
Stockholm den 4 oktober 2001 | |
|
Cristina Husmark Pehrsson (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs vad gäller studier för egenföretagare/delägare på samma villkor som för arbetstagare.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
