Sänkt moms för bio och nöjesfält

Motion 2025/26:2531 av Mattias Eriksson Falk m.fl. (SD)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-06
Granskad
2025-10-06
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att sänka momsen för bio och nöjesfält och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

För drygt sex år sedan beslutade den dåvarande regeringen (S/MP) att höja momsen för biljetter till evenemang på biografer, från 6 till 25 procent. En höjning med över 400 procent! Biobiljetter blev över en natt rejält mycket dyrare för den enskilda besökaren. Ofta genomförs biobesöket som en hel familj och prisökningen blir därmed också särskilt stor för dessa grupper. Regeringen bör överväga att sänka momsen på biografer till ursprunglig nivå (6 procent) och därmed stärka möjligheten för fler att gå på bio. Regeringen bör samtidigt överväga om en sänkning av momsen för nöjesfält ska göras, utifrån samma argument -att fler ska ha möjlighet att besöka aktiviteter till glädje för många personer i samhället. Det handlar även om att skapa incitament för att producera mer svensk film då människor i större utsträckning har de ekonomiska möjligheterna för att se denna.

 

 

Mattias Eriksson Falk (SD)

 

Roger Hedlund (SD)

Runar Filper (SD)

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att sänka momsen för bio och nöjesfält och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Skatteutskottet
    Betänkande 2025/26:SkU17

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.