Sanering av bensinmackar
Motion 2005/06:MJ539 av Tommy Ternemar och Marina Pettersson (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2005-10-05
- Bordläggning
- 2005-10-13
- Hänvisning
- 2005-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en översyn av saneringsansvaret vid miljösanering efter bensinmackar.
Motivering
Ansvaret för att miljösanera marken efter att en bensinstation har legat där ligger idag på fastighetsägaren. Saneringen är dyr och idag finns det ingen saneringsfond och sällan tar bensinbolagen sitt ansvar. Den dyrbara saneringen sätter därför ofta fastighetsägaren, i många fall lanthandlare, i en ekonomisk fälla.
De flesta mindre bensinmackarna på landsbygden drivs av en lanthandlare. Därför äventyras även den viktiga livsmedelsförsörjningen då bensinförsäljningen tvingas läggas ned.
|
Stockholm den 29 september 2005 | |
|
Tommy Ternemar (s) |
Marina Pettersson (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en översyn av saneringsansvaret vid miljösanering efter bensinmackar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
