Samordningsansvar gällande funktionshindersperspektiv och tillgänglighet i krisberedskapen
Motion 2025/26:942 av Daniel Persson (SD)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Försvarsutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-01
- Granskad
- 2025-10-01
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att MSB bör få ett samordningsansvar gällande funktionshindersperspektiv och tillgänglighet i krisberedskapen och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Det fruktansvärda kriget i Ukraina visar att en tillgänglig miljö och moderna hjälpmedel är en fråga om liv eller död. Vi måste i högre grad i beredskaps- och evakueringsplaner ta hänsyn till de med funktionsnedsättningar; många skyddsrum är tillgängliga men alla har inte som regel anpassningar för människor med en funktionsnedsättning. Erfarenheter från Ukraina bekräftar att personer med funktionsnedsättningar är extra utsatta i krigssituationer.
Politiker och Försvarsmakten har sagt i skarpa ord att kriget snart kan vara här. Det är bråttom med beredskapen och allt vad det innebär för att klara en kris, en konflikt eller ett fullskaligt krig. Det som verkar ha fallit mellan stolarna är utsatta gruppers situation i händelse av en kris och krig.
Det är hög tid att sprida kunskap om funktionshinder inom Försvarsmakten. Såväl försvaret som civilförsvaret måste stärka funktionshindersperspektivet. Det handlar om kunskap, bemötande och kommunikation och framför allt om att inse att det finns över en halv miljon personer med olika funktionsnedsättningar som är organiserade i funktionsrättsrörelsen i landet. Därtill kommer alla personer som inte är organiserade men som har olika funktionsnedsättningar och har varierat behov av stöd.
Ansvaret för evakuering och liknande verksamhet ligger på den kommunala räddningstjänsten som i sin tur kan behöva samverka med exempelvis Försvarsmakten och regionen i dessa frågor. Vi vill därför att regeringen ska undersöka möjligheterna till stärkt samverkan mellan totalförsvarsmyndigheterna i frågor kring funktionshinder och totalförsvarsverksamhet.
|
Daniel Persson (SD) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att MSB bör få ett samordningsansvar gällande funktionshindersperspektiv och tillgänglighet i krisberedskapen och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Försvarsutskottet
Betänkande 2025/26:FöU9
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
