Samordning mellan Försvarsmakten och polisen gällande posttraumatisk stress

Motion 2013/14:Fö209 av Roza Güclü Hedin (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Försvarsutskottet

Händelser

Inlämning
2013-10-02
Numrering
2013-10-02

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om samordning mellan Försvarsmakten och polisen gällande posttraumatisk stress.

Motivering

Posttraumatiskt stressyndrom (PTSD) är en form av ångeststörning som kan uppkomma hos personer som utsatts för starkt traumatiska upplevelser. PTSD kännetecknas av en hög ångest- och stressnivå som vanligen uppkommer inom ett halvår efter traumat.

Poliser och militärer tillhör två av de yrkesgrupper som oftare än andra utsätts för situationer som kan ge upphov till posttraumatisk stress. Poliser som drabbas av posttraumatisk stress får stöd genom lokala hjälpinsatser i form av kontakt med psykologer eller psykoterapeuter osv. Detta arbete samordnas av polisen. Men även krigsveteraner som behöver stöd och vård borde kunna få hjälp i sin absoluta närmiljö. Det är även av största vikt att de får professionell hjälp av terapeuter som har särskilda kunskaper just om PTSD. Därför bör de samverkansmöjligheter som finns mellan Försvarsmakten och polisen ses över.

Stockholm den 1 oktober 2013

Roza Güclü Hedin (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om samordning mellan Försvarsmakten och polisen gällande posttraumatisk stress.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.