Samordning av färdtjänst över regiongränser

Motion 2025/26:1113 av Anne-Li Sjölund (C)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-02
Granskad
2025-10-02
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över hur färdtjänsten kan samordnas bättre över regiongränser för att skapa mer jämlika och tillgängliga resemöjligheter och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

För den som behöver färdtjänst är möjligheten att resa en fråga om frihet och delaktighet. Det handlar om att kunna ta sig till vård, arbete, studier och fritids­aktiviteter eller för att träffa familj och vänner. Färdtjänsten är en viktig del av transportsystemet för alla som av olika skäl inte kan använda den ordinarie kollektiv­trafiken – det kan vara på grund av funktionsnedsättning, sjukdom, skador eller hög ålder.

I dag skiljer sig villkoren stort mellan olika regioner. Avgifter, regler och boknings­system varierar, och för den som bor nära en regiongräns kan en kort resa över gränsen bli onödigt krånglig. Skillnaderna är också tydliga mellan olika delar av landet. För många innebär detta ett hinder i vardagen, trots att avstånden ofta är korta.

Det finns exempel på regioner som öppnat för bättre samordning, men utvecklingen är ojämn och bygger på lokala beslut. Därför riskerar människor att få helt olika möjligheter beroende på var de bor. Det är varken rättvist eller effektivt.

En nationell översyn av hur färdtjänsten kan samordnas bättre över regiongränser skulle förenkla resorna, minska administrationen och skapa mer jämlika villkor för alla som är beroende av färdtjänst. Det handlar i grunden om frihet, tillgänglighet och delaktighet i samhället.

 

 

Anne-Li Sjölund (C)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över hur färdtjänsten kan samordnas bättre över regiongränser för att skapa mer jämlika och tillgängliga resemöjligheter och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Trafikutskottet
    Betänkande 2025/26:TU15

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.