Säkerställ jämställdhet vid körprov för motorcykel

Motion 2025/26:487 av Monica Haider (S)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-09-30
Granskad
2025-09-30
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdras att vidta åtgärder för att säkerställa att uppkörning vid körkortsprovet blir jämställd och könsneutral och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Kvinnor underkänns oftare än män vid körprov för motorcykel, trots att de i regel övningskör mer, både privat och i trafikskola, och ofta är äldre än män vid tiden för körkortstagning. Detta är en välkänd problematik som pekar på brister i den nuvarande körkortsutbildningen.

En utredning som VTI gjorde 2014 ledde till att ett manöverprov i låg fart slopades. Det var ett steg i rätt riktning, men skillnaderna mellan kvinnor och män kvarstår.

Det är viktigt att utbildningen för motorcykelkörkort fokuserar på de verkliga faror som motorcyklister möter i trafiken, snarare än orealistiska lågfartsövningar som inte speglar de situationer där de flesta allvarliga olyckor sker, exempelvis i kurvor. Den nuvarande utbildningen riskerar att missgynna kvinnor genom att överbetona moment som inte reflekterar de faktiska trafikförhållandena.

Ett ytterligare hinder för jämställdhet vid körprov är att förare inte får köra upp med sin egen motorcykel. Motorcyklar varierar i storlek och vikt, och kvinnor kör naturligt­vis bäst på en motorcykel som är anpassad till deras kroppsstorlek och fysiska styrka. Om man tvingas använda en standardmotorcykel som inte är optimal gällande storlek och vikt, kan manövreringen bli svårare, vilket i sin tur ökar risken för underkännande.

Berörda myndigheter bör därför genomföra en översyn av körkortsutbildningen för motorcykel, med särskilt fokus på att säkerställa jämställdhet och könsneutralitet vid körprov.

 

 

Monica Haider (S)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdras att vidta åtgärder för att säkerställa att uppkörning vid körkortsprovet blir jämställd och könsneutral och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Trafikutskottet
    Betänkande 2025/26:TU6
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.