Säkerhetsbälten i skolskjutsar
Motion 2002/03:T338 av Per-Olof Svensson m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2002-10-23
- Bordläggning
- 2002-10-30
- Hänvisning
- 2002-10-30
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om säkerhetsbälten för skolskjutsar.
Motivering
Olyckligtvis är det så att vi i media kunnat se och höra hur barn som färdats i skolskjuts skadats eller avlidit på grund av skador man ådragit sig vid olyckor.
Det är säkerligen så att en del av dessa hade klarat sig bättre om det funnits säkerhetsbälten i de fordon de färdats i.
Det borde vara en kommunal skyldighet att vid upphandlingar av skolskjutsar kräva att fordonen som skall användas att skjutsa skolbarn i skall vara försedda med säkerhetsbälte. När vi nu kan konstatera att det inte sker så återstår bara att lagstiftningsvägen se till att så blir fallet.
|
Stockholm den 17 oktober 2002 | |
|
Per-Olof Svensson (s) | |
|
Raimo Pärssinen (s) |
Åsa Lindestam (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om säkerhetsbälten för skolskjutsar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
