Rutavdrag för taxiresor
Motion 2021/22:1083 av Edward Riedl (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
- Inlämnad:
- 2021-09-29
- Granskad:
- 2021-09-30
- Hänvisad:
- 2021-10-14
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett rutavdrag för taxiresor och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Idag upplevs taxi vara för dyrt för att bli en naturlig del av kollektivtrafiken i människors vardag. Idag är 60 procent av taxis kostnader skatter och avgifter. Införs ett rut‑avdrag för taxi så kostnaden blir väsentligt lägre kommer fler att nyttja taxi. En del kanske då avstår att skaffa egen bil eller vissa hushåll kanske nöjer sig med en bil. Det skapar utrymme i städerna. Dessutom kan många nya jobb växa fram inom taxinäringen. Därför bör regeringen se över möjligheten att införa ett rutavdrag för taxiresor.
|
Edward Riedl (M) |
|
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett rutavdrag för taxiresor och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2021/22:SkU13 Inkomstskatt- Behandlas i
- Skatteutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
