ROT-avdrag för hyresrätter

Motion 2010/11:Sk346 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet
Avslut
Motionen är färdigbehandlad
Inlämning:
2010-10-26
Numrering:
2010-10-28

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av se över möjligheten att bygga ut ROT-avdraget till att även gälla för hyresrätter.

Motivering

I det reglerverk för ROT-avdrag som gäller idag omfattas bara privat ägda fastigheter och bostadsrätter av rätt till ROT-avdrag. Samtidigt har ca hälften av landets drygt 1,3 miljoner lägenheter i stora delar av landet ett akut upprustnings- och renoveringsbehov. Inte minst gäller detta för det flerbostadsbestånd som byggdes inom ramen för miljonprogrammet. I ett läge med massarbetslöshet försitter regeringen chansen att investera i våra mest utsatta bostadsområden, vilket skulle skapa både jobb och ge kraft åt nödvändiga klimatinvesteringar. Ur både rättvise-, arbetsmarknads- och miljösynpunkt finns all anledning att undersöka möjligheten till att bygga ut ROT-avdraget till att omfatta även hyresrätter.

Stockholm den 26 oktober 2010

Carina Adolfsson Elgestam (S)

Clas-Göran Carlsson (S)

Tomas Eneroth (S)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av se över möjligheten att bygga ut ROT-avdraget till att även gälla för hyresrätter.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag