Riksväg 41
Motion 1990/91:T372 av Hans Nyhage (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-01-25
- Bordläggning
- 1991-02-05
- Hänvisning
- 1991-02-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Utbyggnaden av riksväg 41, sträckan Kinna--Berghem, finns med i riksvägplanen för perioden 1991--2000, vilket är bra. Mindre bra är däremot att objektet inte tilldelas medel förrän år 1994, trots att utfästelser tidigare gjorts av vägverkets regionchef och representanter för vägförvaltningen om en byggstart 1991 eller 1992.
Skälen för en omedelbar byggstart är många. Utbyggnaden av riksvägen är gjord från Borås till Kinna. Där tar den gamla sträckningen vid, vilket innebär genomfart i tätbebyggda områden i såväl Kinna som Skene. Vägen är tättrafikerad med mycken tung trafik. Belastningen och förslitningen på vägbanan är stor. Ur miljösynpunkt är det synnerligen olämpligt med de omfattande utsläppen av avgaser i de bebyggda områdena. Olycksfallsriskerna är uppenbara, så mycket mer som vägen passerar gymnasieskolan i Marks kommun och går i nära anslutning till ett par grundskolor. De sämre vägförhållanden, som nu råder, medverkar till dålig trafikrytm och stockningar i trafiken.
Infrastrukturen är mycket betydelsefull för näringslivets möjligheter att utvecklas i en ort eller region. Ett dåligt transportsystem i form av vägar, järnvägar och telekommunikationer innebär merkostnader för näringslivet och minskar möjligheterna att erhålla nya etableringar till bygden. Marks kommun drabbas nu hårt av nedgången inom tekoindustrin. Varsel och friställningar har redan ägt rum i betydande omfattning -- risken är påtaglig för att antalet ökar. Det är inte minst ur den synpunkten angeläget att nyetableringar, som ger arbetstillfällen, kan äga rum i kommunen. För näringslivet är det således av vital betydelse, att riksväg 41 byggs ut i hela sin sträckning genom Mark och ner till E6 i Varberg.
nEn snar utbyggnad av riksväg 41 är således mycket angelägen. Den till 1994 planerade starten, när det gäller delen från Kinna till Berghem, bör således tidigareläggas och igångsättas redan innevarande år eller senast under första halvåret 1992.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om utbyggnaden av riksväg 41.
Stockholm den 25 januari 1991 Hans Nyhage (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om utbyggnaden av riksväg 41.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om utbyggnaden av riksväg 41.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
