Restsubstanser av i Sverige förbjudna bekämpningsmedel vid import
Motion 1990/91:Jo518 av Ivar Virgin (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-01-25
- Bordläggning
- 1991-02-05
- Hänvisning
- 1991-02-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Vi har i Sverige en noggrann och ingående prövning av växtskyddsmedel. Om dessa vid försök visat sig framkalla cancer eller ge andra skadeeffekter har växtskyddsmedlet förbjudits. Sådana ämnen är t ex Lindan som visat sig vara cancerframkallande vid försök på möss, Amitrol misstänks ge sköldkörtelcancer, Captafol anses vara allergiframkallande.
Vid en utvärdering och riskanalys har man funnit att skäl talat för att konsumenten bör skyddas för restsubstanser av dessa ämnen i livsmedel.
När Världshälsoorganisationen vid konferenser fastställer internationella gränsvärden för restsubstanser av olika ämnen är utvärdering och riskanalys mindre sträng än den svenska.
Livsmedelsverket använder normalt Världshälsoorganisationens gränsvärden när man bedömer importerade livsmedel. Det uppstår på detta sätt en avsevärd skillnad i riskbedömningen till konsumentens nackdel.
Det kan inte åberopas som ett handelshinder att en svensk oberoende myndighet fristående från alla producentintressen fastlägger lägre gränsvärden för restsubstanser än internationella organ.
För ämnen som förbjuds för att skydda konsumenten borde analogt inga restsubstanser accepteras vid import.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om restsubstanser från i Sverige förbjudna ämnen vid import.
Stockholm den 24 januari 1991 Ivar Virgin (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om restsubstanser från i Sverige förbjudna ämnen vid import.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- uppskov
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om restsubstanser från i Sverige förbjudna ämnen vid import.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
