Till innehåll på sidan

Relevant lagstiftning för legala vapenägare

Motion 2025/26:2892 av Lars Beckman och Marléne Lund Kopparklint (båda M)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-06
Granskad
2025-10-06
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att förbättra lagstiftningen för legala vapenägare och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Den som på sin fritid ägnar sig åt naturvård som jakt gör samhället en stor tjänst. Utan Sveriges jägarkår som håller viltstammen på relevanta nivåer så skulle såväl trafikanter som skogsägare drabbas hårt. Därför bör samhället uppskatta Sveriges legala vapenägare och inte misstänkliggöra dem på olika sätt.

På motsvarande sätt bidrar Sveriges skytteklubbar till att öka beredskapen för en tid som kan bli än mer orolig. Genom att befolkningen håller sina skytte- och vapenkunskaper uppdaterade så bidrar man till en ökad trygghet i Sverige om det skulle behövas.

I Finland bygger man nu fler skjutbanor exempelvis så att befolkningen kan öva upp sina skytte- och vapenkunskaper.

Det är viktigt att Sverige har en relevant vapenlagstiftning som bygger på tillit för de legala vapenägarna och varje enskild förändring och förbättring av vapenlagstiftningen ska möjliggöra för legala vapenägare att kunna utöva sin viltvård eller sportskytte i ökad omfattning än idag.

 

 

Lars Beckman (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att förbättra lagstiftningen för legala vapenägare och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Justitieutskottet
    Betänkande 2025/26:JuU18

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.