Regler för exportkrediter
Motion 2001/02:N326 av Carina Hägg och Yilmaz Kerimo (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om gemensamma exportkreditregler i EU.
Motivering
I staden Hasankeyf i sydöstra Turkiet planeras det gigantiska bygget av Ilisu-dammen. Bygget skulle få mycket negativa konsekvenser. Uppskattningsvis 80 000 människor berörs, varav många kurder och assyrier/syrianer. Oskattbara kulturella och historiska värden går till spillo när en 10 000 år gammal stad dränks.
Projektet berör i högsta grad andra länder i Europa eftersom företag i Schweiz och Storbritannien är engagerade. Turkiet önskar bli medlem i EU.
Det planerade dammbygget är ett exempel bland många på hur reglerna för exportkrediter bör ses över. Det är angeläget att EU-länderna arbetar fram en samsyn och gemensamma regler för exportkrediter och där sociala hänsyn liksom hänsyn till miljö och kulturella och historiska värden ges en central roll.
Regeringen bör i EU-sammanhang arbeta för detta.
|
Stockholm den 2 oktober 2001 | |
|
Carina Hägg (s) |
Yilmaz Kerimo (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om gemensamma exportkreditregler i EU.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
