Regelverket för sammanboende
Motion 2000/01:L424 av Britt-Marie Danestig (v)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2000-10-05
- Bordläggning
- 2000-10-11
- Granskning
- 2000-10-11
- Hänvisning
- 2000-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen begär att regeringen tillsätter en utredning med syfte att lämna förslag om hur regelsystem och lagstiftning skall utformas när det gäller kvinnor och män som är sammanboende utan gemensamma barn enligt vad i motionen anförs om behovet av konsekvens när det gäller hur man räknas som en ekonomiskt oberoende individ respektive som en gemensam ekonomisk enhet. Motivering
Sammanboende kvinnor och män utan barn räknas i vissa regelsystem som av varandra ekonomiskt oberoende individer, i andra som ett hushåll med gemensam ekonomi. Det är för den enskilde svårt att förstå enligt vilka principer beslut om gällande regler har fattats och vilka jämställdhetsmål man önskar uppnå. Många upplever att de utsätts för godtyckliga bedömningar och att detta skapar frustration och försvårar planeringen av den personliga ekonomin.
Det är viktigt att medborgarna i en demokrati upplever att regelsystem och lagstiftning är konsekventa och logiska. Regeringens och riksdagens mål och intentioner med olika regelsystem måste vara synliggjorda och lätta att förstå. En utredning bör därför tillsättas med uppdrag att lämna förslag om hur regelsystem och lagstiftning bör ändras så att detta gäller även för här aktuell samhällsgrupp.
Stockholm den 2 oktober 2000
Britt-Marie Danestig (v)
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen begär att regeringen tillsätter en utredning med syfte att lämna förslag om hur regelsystem och lagstiftning skall utformas när det gäller kvinnor och män som är sammanboende utan gemensamma barn enligt vad i motionen anförts om behovet av konsekvens när det gäller hur man räknas som ekonomisk oberoende individ respektive som en gemensam ekonomisk enhet.
- Behandlas i
- 1Riksdagen begär att regeringen tillsätter en utredning med syfte att lämna förslag om hur regelsystem och lagstiftning skall utformas när det gäller kvinnor och män som är sammanboende utan gemensamma barn enligt vad i motionen anförs om behovet av konsekvens när det gäller hur man räknas som en ekonomiskt oberoende individ respektive som en gemensam ekonomisk enhet.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
