Reform av föräldrabalken

Motion 2004/05:L253 av Billy Gustafsson (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Lagutskottet

Händelser

Inlämning
2004-10-05
Bordläggning
2004-10-14
Hänvisning
2004-10-14

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att överväga en reformering av föräldrabalken.

Motivering

Dagens föräldrabalk måste sägas i första hand se till föräldrarnas intressen när det handlar om deras relation och rätt till sina barn. Barnens rättigheter sätts på andra plats. Ett förhållande som strider mot FN-konventionen om barnets rättigheter.

Barn har rätt till sina föräldrar, men föräldrarna har inte alltid rätt till sina barn. Det finns tillfällen då föräldrar missbrukar eller av en eller annan orsak misslyckas i sitt föräldraskap. Då tar samhället över ansvaret utifrån barnets bästa. Så långt är allt väl men det finns tillfällen då föräldrarnas, i vissa fall också mor- och farföräldrarnas, intressen sätts i främsta rummet.

Detta är inte ovanligt i fall där familjer splittras. Även om barnet ska höras och dess åsikter ska tillmätas betydelse i relevans till barnets mognad (enligt artikel 12 i FN-konventionen om barnets rättigheter) fattas beslut allt för ofta med utgångspunkten från föräldrarnas möjlighet att träffa sina barn och inte tvärtom. På denna punkt brister föräldrabalken.

Namnet föräldrabalken är i sig ålderdomligt och återspeglar en svunnen tid, en tid innan FN-konventionen om barnets rättigheter kom till stånd. Namnet beskriver också vems frågor som är ton- och normgivande.

Mot denna bakgrund finns det anledning överväga behovet av en reformering av föräldrabalken.

Stockholm den 23 september 2004

Billy Gustafsson (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att överväga en reformering av föräldrabalken.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.