Redovisning av skatter och avgifter
Motion 2001/02:Sk415 av Marietta de Pourbaix-Lundin (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att statsanställda på sina lönebesked skall få uppgift om sina totala lönekostnader.
Motivet till mitt förslag
I Sverige, med världens högsta skattetryck, är det särskilt viktigt att synliggöra det totala skattetrycket i olika sammanhang. Många skatter är för de enskilda löntagarna dolda, t.ex. arbetsgivaravgiften. Ett lönebesked med information om bruttolön, inklusive alla skatter och avgifter för såväl arbetsgivaren som den enskilde, är ett utmärkt sätt att synliggöra det faktiska skattetrycket på arbete och arbetsinkomster.
Staten bör som arbetsgivare föregå med gott exempel genom att som första punkt på lönebeskedet redovisa arbetstagarens bruttolön inklusive avgifter enligt lag och avtal. Därefter redovisas arbetsgivaravgifter, löneskatter och andra avgifter, som dras från den ursprungliga totala bruttolönen. Riksdagen bör uttala att sådan redovisning skall ske på de statligt anställdas lönebesked.
|
Stockholm den 5 oktober 2001 | |
|
Marietta de Pourbaix-Lundin (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att statsanställda på sina lönebesked skall få uppgift om sina totala lönekostnader.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
