Psykiskt funktionshindrade och god man
Motion 2001/02:L337 av Margareta Andersson och Lena Ek (c)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en översyn av föräldrabalken bör göras med inriktningen att psykiskt funktionshindrade och deras anhöriga skall kunna påverka hur god man utses.
Motivering
Psykiskt funktionshindrade är en grupp med speciella behov i samhället. Beroende på hur allvarlig störningen är har de väldigt olika behov av stöd och hjälp från samhället. De kan ha svårt att själva föra sin talan och de är därför extra utsatta om någon myndighet utsätter dem för myndighetsmissbruk. För de allra flesta är en förälder eller annan anhörig lämplig som god man för dem. Den anhörige kan kommunicera med den funktionshindrade även om en utomstående inte uppfattar särskilt mycket av hur kontakten går till.
Det viktigaste för de här personerna är som för alla andra att de själva ska kunna påverka sin situation. De är i laglig mening myndiga, har rösträtt o s v men kan genom myndighetsbeslut få en god man utsedd utan att de själva kan påverka vem det blir.
En god man ska ta den enskildes önskemål till vara, men om man inte känner varandra väl och har svårt att kommunicera med varandra kan det innebära problem. Att bli utsatt för detta upplevs med rätta som kränkande av ens mänskliga rättigheter, och det får inte ske i ett rättssamhälle som Sverige.
En psykiskt utvecklingsstörd måste naturligtvis få bestämma hur han eller hon vill leva sitt liv, tillsammans med vilka och hur han eller hon vill använda sina pengar till exempel. De måste också kunna påverka vilket stöd enligt LASS och LSS som de önskar och var de ska bo.
Systemet med god man ska stödja den enskilde och hindra att personen i fråga blir utnyttjad, lurad eller far illa. Myndighetens krav på god man ska vara att det är en redbar person som den enskilde känner förtroende för och som personen i fråga kan kommunicera med. Släktskap eller yrke ska inte ha betydelse i fallet.
Den enskilde ska ha rätt att leva i hushållsgemenskap med vem den vill. Samhället ska endast ingripa om personen i fråga blir bestulen eller på annat sätt utnyttjad.
Regeringen bör ta initiativ till en översyn av föräldrabalken med inriktningen att en psykiskt funktionshindrad eller dennes anhöriga ska kunna påverka hur god man utses.
Detta bör ges regeringen till känna.
|
Stockholm den 5 oktober 2001 | |
|
Margareta Andersson (c) |
Lena Ek (c) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en översyn av föräldrabalken bör göras med inriktningen att psykiskt funktionshindrade och deras anhöriga skall kunna påverka hur god man utses.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
