Prioritering inom rättsväsendet

Motion 2003/04:Ju456 av Jan Emanuel Johansson (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet
Inlämning:
2003-10-07
Bordläggning:
2003-10-15
Hänvisning:
2003-10-15

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om prioritering inom rättsväsendet med respekt för djurskyddsfrågorna.

Motivering

Idag är handläggningstiderna inom rättsväsendet alldeles för långa, och kunskapen om djurskyddsfrågorna bland berörd personal varierar. En djurägare behåller sina djur under tiden rättsprocessen pågår trots att det handlar om vanvård eller djurplågeri. Väntan på dom eller beslut kan bli lång och även om det inte är akut drabbas djuren av att resurserna inte räcker till för att förkorta handläggningstiderna. I många fall är kompetensen bland utredare och annan berörd personal bristfällig vilket resulterar i dåligt underbyggda utredningar samt en varierad syn på djur och deras lidande i mål som rör vanvård och djurplågeri.

Straffbestämmelsen i djurskyddslagens 36 § har höjts från ett års fängelse till maximalt två år vilket signalerar att man ser allvarligt på brott mot djurskyddsbestämmelserna.

Personella och utbildningsinriktade resurser måste tillsättas för att ärenden som rör brott mot djurskyddsbestämmelserna ska handläggas snabbare och med större kompetens.

Stockholm den 2 oktober 2003

Jan Emanuel Johansson (s)


Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om prioritering inom rättsväsendet med respekt för djurskyddsfrågorna.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen