Politiska ungdomsförbund

Motion 2023/24:1717 av Camilla Brunsberg (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet
Inlämnad:
2023-10-04
Granskad:
2023-10-04
Hänvisad:
2023-10-17

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att politiska ungdomsförbund bör få möjlighet att informera på skolor och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

År efter år vittnar politiska ungdomsförbund om att de nekas besöka skolor. De allra flesta skolor ordnar debatter och bjuder in ungdomsförbunden regelbundet och det fungerar överlag bra. Men en del skolor stänger nästan helt dörren, förutom vid enstaka tillfällen inför valet. Informationen når oss från flera olika ungdomsförbund.

Intresse för politik och politiskt engagemang hos unga är förutsättningen för att vi ska ha en vital demokrati i framtiden. För att unga ska kunna fortsätta ha ett högt förtroende för våra demokratiska system är det av yttersta vikt att ungdomsförbunden får en möjlighet att engagera ungdomar via skolorna.

Eftersom detta är ett problem som upprepas år efter år, måste någonting göras. Därför bör riksdagen stödja motionen om att ungdomsförbunden får möjlighet att informera och engagera ungdomar via skolorna.

 

 

Camilla Brunsberg (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att politiska ungdomsförbund bör få möjlighet att informera på skolor och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2023/24:UbU10 Grundläggande om utbildning
    Behandlas i
    Utbildningsutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter