Polistjänster i Kristianstads län
Motion 1994/95:Ju229 av Wiggo Komstedt och Bo Lundgren (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1995-01-25
- Bordläggning
- 1995-02-07
- Hänvisning
- 1995-02-08
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Brottsutvecklingen i vårt land ger knappast någon fingervisning om att det är lämpligt med stora indragningar inom polisväsendet.
Moderata Samlingspartiet föreslår i en partimotion till årets riksmöte, att regeringens stora besparingar inom polisen inte får gå ut över närpolisverksamheten.
Även vi är naturligtvis medvetna om den för vårt land svåra ekonomiska situationen. Men brottsbekämpning måste få kosta, ''land skall med lag byggas''. Men vare sig resurserna är stora eller små, så måste de fördelas någorlunda rättvist. Vid beräkningarna av hur de ekonomiska resurserna fördelas över landet, kan vi konstatera att vissa län missgynnas.
Ett sådant län är Kristianstads län. Med beräkningsgrunderna som folkmängd och geografiskt läge, får länet fjorton procent mindre än riksgenomsnittet enligt beräkningarna.
Om föreslagna besparingar genomförs kommer det att innebära en ytterligare minskning med cirka 50 tjänster i Kristianstads län. På många orter i länet är redan den lokala polisens resurser långt under vad som skulle behövas.
Folkmängdsmässigt är länet det sjunde största i landet och har kuststräckor både vid väst- och ostkusten.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om tilldelningen av polistjänster till Kristianstads län.
Stockholm den 25 januari 1994 Wiggo Komstedt (m) Bo Lundgren (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om tilldelningen av polistjänster till Kristianstads län.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om tilldelningen av polistjänster till Kristianstads län.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
