Pensionspengar
Motion 2000/01:Fi716 av Barbro Feltzing (mp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Finansutskottet
- Inlämning:
- 2000-10-05
- Bordläggning:
- 2000-10-11
- Granskning:
- 2000-10-11
- Hänvisning:
- 2000-10-11
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att premiesparfondens förmögenhet från premiepensionspengarna skall läggas i svenska aktier. Motivering
Det nya sättet att placera våra pensionspengar i fonder av olika slag innebär ett stort risktagande. De av oss som väljer att inte själva göra det valet kommer att få sina pensionspengar placerade i Sjunde AP-fondens premiesparfond.
Aktieandelen i Premiesparfonden är bestämd att bli 85 procent, medan resten satsas på svenska realränteobligationer. 65 procent av fondförmögenheten ska gå till utländska aktier och 20 procent till svenska aktier.
Dessa i Sverige inarbetade pensionspengar borde hellre placeras i svenska företag, när detta tvingande val görs, vilket bör ges regeringen tillkänna. I en annan miljöpartimotion behandlas etisk fondplacering.
Stockholm den 5 oktober 2000
Barbro Feltzing (mp)
Yrkanden (2)
- Förslagspunkter 1
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om att premiesparfondens förmögenhet från premiepensionspengarna ska läggas i svenska aktier.
- Behandlas i
- Ej tilldelat
- Utskottets förslag
- -
- Kammarens beslut
- -
- Förslagspunkter 1
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att premiesparfondens förmögenhet från premiepensionspengarna skall läggas i svenska aktier.
- Behandlas i
- Ej tilldelat
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
