Översyn av läkemedelslagen

Motion 2001/02:So431 av Margareta Cederfelt (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet
Granskning:
2001-10-05
Hänvisningsförslag:
2001-10-05
Inlämning:
2001-10-05
Numrering:
2001-10-05
Registrering:
2001-10-05
Utskottsförslag:
2001-10-05
Bordläggning:
2001-10-11
Hänvisning:
2001-10-11

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att läkemedelslagen skall utredas.

Motivering

Läkemedelsverket har beslutat att produkter som innehåller glukosamin skall klassificeras som läkemedel. Dock medges vissa tillfälliga försäljningstillstånd. Dessa produkter får endast säljas via apotek. Därmed styrs den i dag fria handeln över till en statlig monopolverksamhet.

I många länder säljs glukosamin som kosttillskott medan det i Sverige bedöms som läkemedel. Glukosamin är en kroppsegen substans som har sålts under 20 års tid utan att några allvarliga biverkningar rapporterats.

Aktuell lagstiftning är utformad så att vanliga kroppsegna ämnen samt många läkemedel kan omfattas av lagen på ett olyckligt sätt.

I syfte att undvika stelbenta tolkningar med åtföljande stora kostnader för berörda branscher, merkostnader och extra besvär för patienter som därmed behöver göra fler läkarbesök samt ökade offentliga kostnader med anledning av ovanstående bör regeringen se över läkemedelslagen.

Stockholm den 3 oktober 2001

Margareta Cederfelt (m)


Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att läkemedelslagen skall utredas.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Övrigt om motionen

Intressenter