Översyn av kriminalvården
Motion 1996/97:Ju505 av Majléne Westerlund Panke (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1996-10-07
- Bordläggning
- 1996-10-11
- Hänvisning
- 1996-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
"Kriminalvårdens verksamhet skall kännetecknas av en human människosyn, god omvårdnad och ett aktivt påverkansarbete med iakttagande av hög grad av säkerhet samt respekt för den enskildes integritet och rättssäkerhet."
Orden är hämtade ur prop. 1996/97:1 under rubriken kriminalvården.
Många personer med god inblick i situationen på våra fångvårdsanstalter menar att svensk kriminalvård idag brister i hänseende till begreppet god omvårdnad.
Särskild oro uttalas över att allt färre döms till sluten psykiatrisk vård innebärande att antalet psykiskt sjuka och instabila fångar på fängelserna drastiskt ökat under de senare åren.
Vårdarna på de olika fångvårdsanstalterna har ingen eller otillräcklig utbildning för denna grupp av vårdtagare. Känslan av att inte kunna hantera situationen skapar oro inte bara bland personalen utan även bland de andra fångarna.
Det är därför nödvändigt att regeringen snarast ser över situationen vad gäller denna ökning av psykiskt sjuka fångar på fängelserna för att skapa de bästa förutsättningar för att nå upp till målsättningen - en god omvårdnad och ett aktivt påverkansarbete.
Hemställan
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om översyn av situationen inom kriminalvården.
Stockholm den 1 oktober 1996
Majléne Westerlund Panke (s)
Alf Eriksson (s) Pär-Axel Sahlberg (s) Hans Hoff (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om översyn av situationen inom kriminalvården.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om översyn av situationen inom kriminalvården.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.