Otillbörligt utnyttjande av förståndshandikappade m.fl.
Motion 1998/99:L422 av Kia Andreasson och Thomas Julin (mp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1998-10-28
- Bordläggning
- 1998-11-03
- Hänvisning
- 1998-11-03
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Bakgrund
De vuxna med ovanstående funktionshinder har på ett bättre sätt än förut integrerats i samhället. Många bor fritt i egna lägenheter och någon tvångsvård förekommer inte.
Enligt LSS ska den enskilde tillförsäkras goda levnadsvillkor. Insatserna skall stärka den enskildes förmåga att leva ett självständigt liv. Verk- samheten skall grundas på respekt för den enskildes självbestämmande och integritet. Något tvång får ej förekomma i omsorgen av den enskilde.
Teoretiskt är ovanstående skrivning alldeles utmärkt och fastställer rätten till ett eget liv. Tyvärr är det praktiska livet mer komplicerat och själv- bestämmandet kan faktiskt leda till skada och lidande för de förstånds- handikappade.
De förståndshandikappades situation
Det gäller skyddet från att hindra mindre samvetsgranna personer från att grovt utnyttja de oftast godtrogna förståndshandikappade. Det finns människor som systematiskt för egen vinnings skull lurar förståndshandikappade genom att utge sig för att vara "vänner". De styr den förståndshandikappades liv utan att anhöriga eller den gode mannen kan ingripa. Eftersom den förståndshandikappade själv inte anser sig vara utnyttjad eller bedragen kan inte heller anmälan till polismyndighet göras.
Det finns fall där de så kallade vännerna i jakt på kontanter, sålt möbler, köpt kapitalvaror, biljetter etc i den handikappades namn samt överfört bilar på den handikappade så att denne fått betala försäkring, skatt och diverse böter för bilarna. Vid månatliga utbetalningar till den handikappade har "vännerna" samlats och gått på krogar och restauranger där notan betalts av den handikappade.
De med traumatiska hjärnskador
Det finns ett stort antal människor som varje år drabbas av traumatiska hjärnskador. Orsaken är trafikskada, fallolycka, misshandel, syrebrist, tumör, aneurysm, stroke, virussjukdomar, lösningsmedel och missbruk.
Att vid vuxen ålder förlora delar av sitt förstånd kan vara förödande. Utåt sett beter sig personen normalt och det intryck som omgivningen får är ofta att den handikappade kan klara sig själv. De beslut som fattas är i enlighet med den linjen men kan få förödande följder. Vi vill ge ett exempel:
En handikappad man med svåra hjärnskador utnyttjades av missbrukare och hans lägenhet blev till bordell och knarkarnäste. Socialtjänsten som via omsorgen hade hand om mannens personliga assistenter ansåg att man inte skulle ingripa. Skälet uppgavs vara mannens integritet - han skulle få bestämma själv. Socialtjänsten hade tilllgång till läkarintyg som visade att mannen hade hjärnskador men intyget föranledde ingen åtgärd. Länsstyrelsen i Västra Götalands län som utredde ärendet hade inget att anmärka.
Vanligtvis får människor med hjärnskador hjälp av en god man, vars uppgift är att bevaka den enskildes rättigheter, att bevaka hans egendom och sörja för hans person. En god man har emellertid ingen befogenhet att fatta beslut utan huvudmannens samtycke.
Ett drastiskt steg är att den handikappade får en förvaltare vilket delvis ersätter det tidigare uttrycket omyndigförklara. Det är tingsrätten som utser på förslag från kommunens överförmyndarnämnd. Den handikappade får inte någon möjlighet att röra sina ekonomiska tillgångar.
Social omsorg med ansvar
Social omsorg med ansvar att sörja för person är ett nytt begrepp som rimligen bör innebära att en god man respektive förvaltare skall se till att huvudmannen har bra levnadsförhållanden. Oklart är om det innebär att den gode mannens uppgift är att se till att huvudmannen inte råkar i dåligt sällskap och blir utnyttjad.
Gruppen vuxna hjärnskadade personer samt psykiskt störda med eget boende behöver ett utökat skydd, utan att för den skull gå så långt som att utse förvaltare, så att de inte utsätts för otillbörligt utnyttjande som får negativa konsekvenser för deras liv. Denna grupp kan ej värja sig mot personer med bedrägliga avsikter. Socialtjänsten ska i dag tillämpa oklara regler där integriteten ibland går före den drabbades väl och ve.
Hemställan
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om en översyn gällande skydd mot otillbörligt utnyttjande för gruppen förståndshandikappade, personer med traumatiska hjärnskador och psykiskt sjuka.
Stockholm den 28 oktober 1998
Kia Andreasson (mp) Thomas Julin (mp)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om en översyn gällande skydd mot otillbörligt utnyttjande för gruppen förståndshandikappade, personer med traumatiska hjärnskador och psykiskt sjuka.
- Behandlas i
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om en översyn gällande skydd mot otillbörligt utnyttjande för gruppen förståndshandikappade, personer med traumatiska hjärnskador och psykiskt sjuka.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
