Öppna landskap
Motion 2004/05:MJ203 av Rolf Gunnarsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2004-10-05
- Bordläggning
- 2004-10-14
- Hänvisning
- 2004-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av öppna landskap.
Motivering
Alla känner till sången om "Öppna landskap". Men bor man, som jag, på den del som många storstadsbor skulle kalla "landsbygden" så finns en stor oro över vad som sker. Någon har sagt att det "öppna landskapet" är i fara och det ligger en hel del i detta.
Man kan se hur betesmarker växer igen och man kan se hur hagar och ängar växer igen. Expertis påpekar också att detta skapar ett hot mot såväl djur- som växtvärld som har sin hemvist i det öppna landskapet.
Det är alltså, enligt min mening, viktigt att det öppna landskapet inte bara blir en klassisk sång utan att regeringen uppmärksammas på detta problem.
|
Stockholm den 14 september 2004 | |
|
Rolf Gunnarsson (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om vikten av öppna landskap.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
