Öppen kanal i det digitala markbundna nätet

Motion 2001/02:Kr325 av Sven Hulterström (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet
Granskning:
2001-10-05
Hänvisningsförslag:
2001-10-05
Inlämning:
2001-10-05
Numrering:
2001-10-05
Registrering:
2001-10-05
Utskottsförslag:
2001-10-05
Bordläggning:
2001-10-11
Hänvisning:
2001-10-11

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om öppna kanalers plats i det markbundna digitaliserade TV-utbudet.

Motivering

De öppna kanaler som hittills har grundats runt om i Sverige visar på ett nytt, icke kommersiellt men publikt sätt att göra television. Man låter olika intressen och enskilda personer komma till tals, vilka annars har svårt att göra sig sedda och hörda. Man låter debatter föras som annars inte skulle höras. Man sänder från fullmäktigeförsamlingar och från torgmöten. Man ägnar själen åt att fördjupa det demokratiska samtalet i landet.

Man begagnar ny, lätt och förhållandevis billig teknisk utrustning. Man stöds av skilda ideella och institutionella intressen. Man utvecklar lokala reportage och fångar lokala samtal. Man gör helt enkelt ett enormt pionjärsarbete för att folkförankra TV-mediet.

Därför är det också viktigt att statsmakten i sin ansträngning att nå ut till hela svenska folket med ett brett och varierat utbud över det digitaliserade markbundna nätet skapar utrymme för de lokala och regionala öppna kanaler som startas. En frekvens måste tillförsäkras de öppna kanalerna över landet. Och regeringen måste finna ett samhälleligt eller icke kommersiellt strukturstöd för att den icke kommersiella public accesstelevisionen skall ha en möjlighet att producera och sända.

Stockholm den 4 oktober 2001

Sven Hulterström (s)


Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om öppna kanalers plats i det markbundna digitaliserade TV-utbudet.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Övrigt om motionen

Intressenter