Omprövning av beslut om nedläggning av F 16 och flygskolan

Motion 2001/02:Fö210 av Harald Nordlund (fp)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Försvarsutskottet

Händelser

Granskning
2001-10-05
Hänvisningsförslag
2001-10-05
Inlämning
2001-10-05
Numrering
2001-10-05
Registrering
2001-10-05
Utskottsförslag
2001-10-05
Bordläggning
2001-10-11
Hänvisning
2001-10-11

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om omprövning av beslutet beträffande flygskolans lokalisering.

De ekonomiska vinsterna är tillräckliga skäl

Att försvarspolitiska överväganden och uppfattningar fick stå tillbaka för regionalpolitik vid beslutet om Flygskolans lokalisering, och framtida utveckling, är numera en allmän uppfattning både hos försvarsanställda och befolkningen i stort. Detta är i sig fullt tillräckliga skäl för att riva upp och ompröva beslutet. Härtill kommer att förtroendet för riksdagen skulle stärkas.

Till detta bör läggas de inte beaktade kostnaderna för flygskolans omlokalisering. Mycket tyder nu på att de blir så höga att en flytt av besparingsskäl inte låter sig göras och inte ens är försvarbar. Det finns emellertid tecken som tyder på att dessa förhållanden inte var tydliga vid beslutstillfället och därför måste frågan tas upp på nytt.

Det finns ingen anledning att återupprepa de vinster, inte minst ekonomiska, som en fortsatt lokalisering av flygutbildningen till Uppsala skulle medföra i form av samordning med befintlig verksamhet, utbildning och infrastruktur. Till detta ska fogas att en lokalisering av utbildningen till Uppsala kräver ett minimum av investeringar, t.ex. av nya landningsbanor, jämfört med nu beslutade alternativ. De merkostnader en flytt kräver är inte på något sätt försvarbara gentemot försvaret, skattebetalarna eller de samhällsområden, inom vår välfärdspolitik, som behöver mer resurser.

Till detta ska ytterligare läggas att försvarsutskottet av ÖB begärde, och fick, en extra utredning som inte beaktades, eller ens diskuterades, innan det ödesdigra beslutet fattades av riksdagen. Man valde ett regionalpolitiskt synsätt på en försvarspolitisk frågeställning. Detta är något vi kommer att få leva med, kanske till omkring år 2030, om inte beslutet ändras omgående och innan det verkställs.

Stockholm den 26 september 2001

Harald Nordlund (fp)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om omprövning av beslutet beträffande flygskolans lokalisering.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.