Omarrondering
Motion 2003/04:MJ347 av Per Erik Granström m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2003-10-07
- Bordläggning
- 2003-10-15
- Hänvisning
- 2003-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förväntade framtida omarronderingar i Dalarna.
Motivering
På många ställen i Dalarna kännetecknas fastigheterna av en omfattande ägosplittring. Skiftena är ofta små, smala och vitt utspridda. Dessutom förekommer ofta komplexa ägarförhållanden på grund av hög samägarfrekvens och rik förekomst av samfälligheter. Nu pågående strukturrationaliseringar påbörjades på 1970-talet. Under dessa 30 år har ca 233 000 hektar omarronderats. Kvarstår gör ca 400 000 hektar som är i stort behov av strukturförbättring. Största behovet finns i Siljansbygden och västra Dalarna. Eftersom det tagit 30 år att genomföra strukturrationaliseringar i drygt en tredjedel av aktuella markområden så visar det på den långsiktighet som frågan har.
Syftet med omarronderingsverksamheten är att förbättra fastighets- och ägarstrukturen i de ägosplittrade områdena och därigenom åstadkomma förhållanden som är likvärdiga med övriga delar av landet. Strukturförbättringarna tar dock inte enbart sikte på att tillgodose jord- och skogsbrukets behov. Numera är även natur- och kulturmiljöfrågor ett viktigt inslag i förbättringsarbetet. I budgetpropositionen föreslås ett anslag på 3 miljoner kronor till jordbrukets rationalisering. Det vi vill lyfta fram är vikten av att omarronderingsverksamheten även fortsättningsvis skall kunna bedrivas i minst oförändrad omfattning. Detta med hänsyn till det stora behov som föreligger.
|
Stockholm den 2 oktober 2003 | |
|
Per Erik Granström (s) | |
|
Barbro Hietala Nordlund (s) |
Kurt Kvarnström (s) |
|
Anneli Särnblad Stoors (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förväntade framtida omarronderingar i Dalarna.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
