Ökat stöd till symfoniorkestrar
Motion 1990/91:Kr299 av Alexander Chrisopoulos m.fl. (v)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-01-25
- Bordläggning
- 1991-02-05
- Hänvisning
- 1991-02-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Utbildningsdepartementet gjorde 1989 en översyn rörande de samhällsstödda symfoniorkestrarnas situation m.m., Ds 1989:46. Av den framgår att intresset för klassisk musik är stort. Men möjligheten att lyssna till levande klassisk musik är mycket olika i olika delar av landet. Utredaren föreslog en utbyggnad om totalt 200 grundbidrag i landet.
Utbildningsministern föreslog i förra årets budgetproposition en utbyggnad med 25 grundbelopp till musikinstitutioner för budgetåret 1990/91 och ytterligare 50 grundbelopp budgetåret 1991/92. Statens kulturråd har i sin anslagsframställan begärt 60 nya grundbelopp för 1991/92.
Vänsterpartiet anser att det är viktigt med en väl utbyggd och varierad musikverksamhet i hela landet. Orkestrarna måste få möjlighet att byggas ut till sådan storlek att de kan spela en varierad repertoar. Det är därför viktigt att den påbörjade satsningen fullföljs.
Vänsterpartiet föreslår att statens kulturråd får ytterligare 60 grundbelopp att fördela så att bl.a. symfoniorkestrarna i Gävle, Helsingborg och Norrköping samt kammarorkestern i Sundsvall får förväntat antal nya grundbelopp.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen till Bidrag till regionala musikinstitutioner för budgetåret 1991/92 anvisar 8 000 000 kr. utöver vad regeringen har föreslagit.
Stockholm den 24 januari 1991 Alexander Chrisopoulos (v) Elisabeth Persson (v) Björn Samuelson (v) Bertil Måbrink (v) Jan Jennehag (v)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen till Bidrag till regionala musikinstitutioner för budgetåret 1991/92 anvisar 8 000 000 kr. utöver vad regeringen har föreslagit.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen till Bidrag till regionala musikinstitutioner för budgetåret 1991/92 anvisar 8 000 000 kr. utöver vad regeringen har föreslagit.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
