Offentig näringsverksamhet
Motion 1996/97:Fi919 av Ola Karlsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1996-10-07
- Bordläggning
- 1996-10-11
- Hänvisning
- 1996-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Drygt hälften av alla anmälningar till Konkurrensverket riktar sig mot kommuner, landsting och statliga organ. En del handlar om hur framförallt kommuner och landsting gynnar sina egna förvaltningar och bolag vid upphandlingar. Men en allt större del gäller den offentliga sektorns ohämmade expansion på den öppna marknaden. Det handlar om hur skattesubventionerade kommunala bolag med dumpade priser konkurrerat ut privata småföretagare. Verkets möjlighet att ingripa med hjälp av konkurrenslagen är närmast obefintlig. Konkurrenslagen gäller företag och är inte tillämplig för den offentliga sektorns konkurrenssnedvridning. Lagarna behöver därför skärpas.
När det allmänna uppträder som producent av tjänster samt helt eller delvis finansierar privat näringsverksamhet med skattemedel uppstår det stora problem, livskraftiga småföretag slås ut och jobb försvinner. När myndig- heter och offentliga företag säljer varor och tjänster på icke konkurrens- utsatta marknader leder det till att effektivare privata företag stängs ute från en potentiell marknad genom att priset till följd av skattefinansieringen understiger kostnaderna. Resultatet blir onödigt höga kostnader för verksam- heten. När myndigheter och offentliga företag säljer varor och tjänster på konkurrensutsatta marknader kan resultatet bli att effektivare privata företag slås ut eftersom de inte kan konkurrera med priser, som till följd av s.k. korssubventionering understiger kostnaderna.
När myndigheter konkurrensutsätter sin egen produktion med bristande konkurrensneutralitet vid anbudsupphandling kan effekten bli att privata företag får onödiga kostnader för anbudsräkning och outnyttjade investe- ringar om en upphandling avbryts på icke affärsmässiga grunder. Skälet till avbrytandet kan vara politiskt eller bristande förberedelser. När myndigheter ger stöd till privat näringsverksamhet kan detta ge konkurrenssnedvridande effekter. Dessa kan vara att ett företag får stöd, vilket snedvrider konkurren- sen, eller att finansiella etableringshinder uppstår vid bidragsgivning till enskild producent
Även andra typer av konkurrensstörningar i form av etableringshinder har påtalats. Det kan gälla tillgång till tidigare offentliga handlingar som nu förts över till offentligt bolag. Ett annat exempel är kritiken mot Telias sätt att hantera GSM resp NMT-näten. Postens agerande gentemot CityMail är ytterligare ett exempel.
Exempel på när privat näringsverksamhet slås ut av offentlig verksamhet som driver den utan likvärdiga krav på avkastning m.m.
Stenungsunds kommun driver en motionsanläggning i Stenungsund (Sundahallen) som innehåller bland annat simhall, solarier, motionsrum och styrketräning. 1992 startades Stenungsunds Motionscenter HB (Motionscentret), också det i Stenungsund. Där fanns bland annat styrketräning och solarier.
Båda verksamheterna rymde under en period styrketräning och solarier. I kommunens hall togs styrketräningsredskap in i december 1993 och solarier inrättades under september 1994. I anslutning till detta genomfördes en kampanj med annonser, prisrabatter och olika kombinationer av erbjudan- den.
Den kommundrivna hallen och Motionscentret konkurrerade på samma marknad där Sundahallen erbjöd styrketräning och solande till priser under marknadspriserna på orten. Biljettpriserna för tjänsterna inkluderade också rätt till bad och bastu. Särskilt stor skillnad mellan Sundahallens priser och övriga aktörers rådde under en kampanjperiod hösten 1994 då Sundahallen erbjöd 10-kort för solande och bad samt bastu till ett lägre pris än ett 10-kort för endast solande.
Solariepriserna i Stenungsund sept-dec 1994 var vid tidsbeställning: Sundahallen* Motionscentret Sun & Body Hälsoteket
1 gång 10 ggr 1 gång 10 ggr 1gån g 10 ggr 1 gång 10 ggr
15 kr 133 kr 35/45 kr 299/399 kr 50 kr 395 kr 50 kr 360 kr
*Gäller nettopris, som är listpris reducerat med listpris för bad och bastu.
Motionscentret tvingades efter en tid lägga ner sin verksamhet till följd av otillbörlig konkurrens från den kommunala Sundahallen. Den kommunala hallen har tillgång på skattemedel och kan sätta sina priser oberoende av vinstkrav. Flera faktorer talar för att Motionscentret tvingades bort från marknaden på grund av Sundahallens prissättning. Under oktober 1994, när kommunens kampanj pågick, minskade Motionscentrets omsättning från den normala nivån 80 000-90 000 kronor till nivån 10 000-15 000 kronor.
Underprissättningsutredningen har föreslagit en rad åtgärder för att komma till rätta med störningar i konkurrensen. Regeringen bör därför ges i uppdrag att komma med förslag till lagstiftning i detta syfte.
Hemställan
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen hos regeringen begär förslag till lagstiftning i enlighet med vad som anförts i motionen.
Stockholm den 4 oktober 1996
Ola Karlsson (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen hos regeringen begär förslag till lagstiftning i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen hos regeringen begär förslag till lagstiftning i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
