Obligatorisk flytväst med reflexer på sjön
Motion 2012/13:T243 av Christina Oskarsson (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2012-10-03
- Numrering
- 2012-10-04
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av krav på obligatorisk flytväst med reflexer vid färd med fritidsbåt.
Motivering
Nu kan vi lägga ännu en sommar till handlingarna och även i år har det varit livlig båttrafik på våra sjöar och efter kusterna. Antalet båtägare ökar och det gäller även bland dem som föredrar att paddla kanot. Mindre båtar som roddbåtar och kanoter syns dåligt på vattnet, kanoter är dessutom ofta målade i mörka färger, saknar lanternor, reflexer eller något annat som visar var de finns. För snabbgående båtar är det därför nästan omöjligt att upptäcka småbåtar i tid, framförallt i skymningen. Risken för olyckor är därför stor.
Vi vet att användandet av flytväst ofta räddar liv vid båtolyckor. Merparten av dem som drunknar skulle kunna räddas om de burit flytväst. Därför borde det vara obligatoriskt att använda flytväst med reflexer vid färd med fritidsbåt.
|
Stockholm den 1 oktober 2012 | |
|
Christina Oskarsson (S) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av krav på obligatorisk flytväst med reflexer vid färd med fritidsbåt.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
