Natoflagga i riksdagen
Motion 2023/24:329 av Joar Forssell (L)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2023-09-29
- Granskad
- 2023-09-29
- Hänvisad
- 2023-10-17
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hissa Natoflaggan i riksdagen och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen.
Motivering
Nato är världens största och främsta fredsorganisation. Ett kommande medlemskap kommer garantera vår säkerhet, demokratin och friheten under lång tid framöver. För att markera vikten av medlemskapet och understryka hur angeläget detta är för Sverige bör Natoflaggan sättas upp jämte EU:s respektive Sveriges flagga i plenum samt på flaggstänger runt riksdagen. Detta skulle också utgöra en ständig påminnelse för de medborgare som passerar riksdagen eller följer debatterna i någon av riksdagens sändningar.
Joar Forssell (L) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hissa Natoflaggan i riksdagen och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen.
- Behandlas i
- Konstitutionsutskottet
Betänkande 2023/24:KU14 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.