Nationellt uppdrag till Säters film- och biografmuseum

Motion 2004/05:Kr237 av Kenneth Johansson (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet

Händelser

Inlämning
2004-10-05
Bordläggning
2004-10-14
Hänvisning
2004-10-14

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett nationellt uppdrag till Säters film- och biografmuseum.

Motivering

År 1989 invigdes Säters film- och biografmuseum. Museet har sedan dess utvecklats på ett positivt sätt. Privatpersoner, organisationer, filmbranchen och Sveriges Television AB har donerat stora samlingar. Den museiverksamhet som bedrivs i Säter är, i högsta grad, en nationell angelägenhet. Museet inrymmer, förutom samlingarna, en biografsalong där ett 50-tal personer kan se film och prova biografstolar från olika epoker. Museet är öppet för allmänheten under sommaren, och övriga delar av året tas grupper emot.

Museet är unikt, en stor nationell tillgång. 1995 tilldelades de en Guldbagge för kreativa insatser. Kommunen och Länsstyrelsen i Dalarna har för de närmaste tvååren anslagit ekonomiska medel. Jag anser att museet ska tilldelas ett nationellt uppdrag, vilket möjliggör en samordning av museiaktiviteterna på området i vårt land, samt utveckla internationella kontakter med utländska filmmuseer och arkiv. Detta bör ges regeringen till känna.

Stockholm den 22 september 2004

Kenneth Johansson (c)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett nationellt uppdrag till Säters film- och biografmuseum.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.