Mobiltelefonanvändning vid bilkörning
Motion 2008/09:T432 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2008-10-06
- Numrering
- 2008-10-07
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mobiltelefonanvändning vid bilkörning.
Motivering
Att tala i mobiltelefon samtidigt som man kör bil har blivit allt vanligare. Det finns dock både fördelar och nackdelar med att använda mobiltelefonen i bilen samtidigt som man kör. Det är oklart i vilken utsträckning riskerna ökar vid användande av mobiltelefon i bilen, men såväl uppmärksamhet som körförmåga och reaktionstid påverkas av sökande av telefon, telefonnummer eller användning av mobiltelefonens övriga funktioner. Riskutbildningen för körkortsaspiranter har utvidgats och förutom riskfaktorer finns en skrivning om i övrigt riskfyllt körsätt. Detta är bra, men det krävs mer än en information till körkortsaspiranter för att skapa ett förändrat beteende.
Många länder inom EU har valt att begränsa mobiltelefonanvändandet i bilar, de flesta genom att förbjuda handhållen mobiltelefon vid bilkörning. Ett sådant förbud bör införas även i Sverige för att motverka de risker ett avledande av uppmärksamheten vid bilkörning för med sig. Man bör även se över de risker som orsakas av mobiltelefonernas nya funktioner, då dessa tidigare inte varit föremål för de riskbedömningar som gjorts av mobiltelefonanvändande vid bilkörning.
|
Stockholm den 6 oktober 2008 | |
|
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mobiltelefonanvändning vid bilkörning.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
