Minska antalet elever i klasserna

Motion 2012/13:Ub354 av Arhe Hamednaca och Sven Britton (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet

Händelser

Inlämning
2012-10-04
Numrering
2012-10-05

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att minska antalet elever i klasserna i skolor där en betydande andel av eleverna inte går vidare till gymnasiet på grund av icke godkända betyg.

Motivering

Det är viktigt att alla barn, oavsett barnets förutsättningar, föräldrarnas utbildning eller inkomst, ska ha rätt att utvecklas och nå kunskapsmålen. Skolans sätt att fungera har avgörande betydelse för om eleverna når målen eller inte. Om inte skolan lyckas i sitt uppdrag slår den sociala bakgrunden igenom. Därför måste alla skolor vara bra skolor.

Idag är det omkring 30 elever i varje klass. Det är stora klasser om det är många elever som behöver mycket hjälp. Det kan vara elever som har invandrat till Sverige och inte hunnit i kapp sina jämnåriga rent kunskapsmässigt, har ett annat modersmål, är sent utvecklade eller helt enkelt behöver extra mycket stöd och hjälp för att klara skolan. I dessa klasser är det svårt för lärarna att hinna med att hjälpa alla. Arbetsmiljön blir stressig och en känsla av att inte räcka till är påfrestande för läraren. Eleverna får heller inte den hjälp de skulle behöva för att få godkända betyg. Resultatet blir att eleverna inte får gå vidare till gymnasiet och lärarna går på knäna. Därför bör man se över möjligheterna att minska antalet elever i klasserna i skolor där en betydande andel av eleverna inte kan gå vidare till gymnasiet på grund av icke godkända betyg.

Stockholm den 24 september 2012

Arhe Hamednaca (S)

Sven Britton (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att minska antalet elever i klasserna i skolor där en betydande andel av eleverna inte går vidare till gymnasiet på grund av icke godkända betyg.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.