Militärhistoriskt museum till Kristianstad

Motion 2004/05:Kr203 av Lars-Ivar Ericson (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet

Händelser

Inlämning
2004-10-05
Bordläggning
2004-10-14
Hänvisning
2004-10-14

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett militärhistoriskt museum lokaliseras till Kristianstad.

Motivering

Skåne har under århundradena varit en plats för omfattande militär verksamhet. Kristianstad tillhör de städer i Sverige som har en unik och riksintressant historia när det gäller militär närvaro. Staden är väl bevarad och har flera byggnader som påminner om militärens roll i såväl freds- som krigstid. Att på ett pedagogiskt sätt åskådliggöra det samspel som skett mellan det civila och militära samhället borde vara en av huvuduppgifterna för detta museum. Kvinnornas situation i freds- och krigstid är exempel påämnen som inte uppmärksammas tillräckligt i nuvarande museer. Detta museum skulle kunna fokusera mera på folkets historia och visa det civila livet i en av Sveriges bäst bevarade befästningsstäder samtidigt som vi får en redovisning av den krigshistoria som inte berör enbart Skåne utan hela Sverige. Därför bör det vara av riksintresse att ett militärhistoriskt museum lokaliseras till Kristianstad.

Stockholm den 16 september 2004

Lars-Ivar Ericson (c)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett militärhistoriskt museum lokaliseras till Kristianstad.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.