Migrantarbetarkonventionen
Motion 2010/11:A412 av Christer Engelhardt (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2010-10-27
- Numrering
- 2010-10-29
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör göra en bred översyn i syfte att trygga migrantarbetares villkor.
Motivering
Framförallt irreguljära migranter är i vårt samhälle idag en av de mest utsatta grupperna för diskriminering och kränkningar av de mänskliga rättigheterna. Varje år nås vi exempelvis av rapporter om tredjelandsmedborgare som utnyttjas på den svenska arbetsmarknaden, exempelvis bärplockare. Sverige måste motarbeta och eliminera exploatering av alla typer av migrantarbetare och deras familjemedlemmar. Konventionen erbjuder bland annat skydd mot slaveri, rätt till skydd av egendom, skydd mot våld och övergrepp, rätt till identitetshandlingar och skydd mot kollektiv utvisning. Det handlar om att visa att man tar allas lika värde på allvar, och dessutom skicka signaler till andra länder att det här är något som Sverige tar på allvar.
Frågan om migrantarbetares situation kan ses som en fråga som berör endast arbetsmarknadens parter, men i själva verket är det något som angår hela samhället: Vi ska inte acceptera att människor utnyttjas på den svenska arbetsmarknaden och lever här under slavliknande förhållanden. Därför är det av stor vikt att regeringen gör en bred översyn över vilka åtgärder som behövs för att trygga migrantarbetares villkor.
|
Stockholm den 27 oktober 2010 | |
|
Christer Engelhardt (S) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör göra en bred översyn i syfte att trygga migrantarbetares villkor.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
