Medborgarkort
Motion 2003/04:L326 av Christer Winbäck (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2003-10-07
- Bordläggning
- 2003-10-15
- Hänvisning
- 2003-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa ett e-ID-kort för alla medborgare.
-
Riksdagen begär att regeringen i direktiven till 24-timmarsdelegationen särskilt beaktar möjligheten att skyndsamt införa ett e-ID-kort.
Motivering
Ett elektroniskt medborgarkort, e-ID-kort, för tillförlitlig identifiering av alla medborgare bör utfärdas. Syftet med kortet är att öka möjligheten att på ett tryggt sätt använda sig av IT-lösningar vid bankärenden, handel på Internet, vid besök på sjukvårdsinrättningar etc. Ett införande utgör även ett incitament för IT-leverantörer att förse sina produkter med lösningar som passar användandet av korten.
Idag är det en avvaktande hållning i branschen i väntan på en större satsning från statens sida vad det gäller elektroniska medborgarkort. Det blir också en stimulans för de delar av näringslivet som verkar inom IT-sektorn som för närvarande lider särskilt mycket av lågkonjunkturen.
I det nyligen givna uppdraget att se över att den offentliga sektorns möjlighet att införa service för medborgarna, den s.k. 24-timmarsdelegationen, bör det i direktiven ingå att denna lösning skall beaktas.
Ett e-ID-kort skulle garantera en säker identifiering och möjliggöra betydligt fler elektroniska tjänster än idag, speciellt inom vården där ett särskilt behov av säker identifiering är nödvändig, kopplat till ett behov av att låsa journalinformation för obehörig åtkomst.
|
Stockholm den 30 september 2003 | |
|
Christer Winbäck (fp) |
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa ett e-ID-kort för alla medborgare.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
- 2Riksdagen begär att regeringen i direktiven till 24-timmarsdelegationen särskilt beaktar möjligheten att skyndsamt införa ett e-ID-kort.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.