med anledning av skr. 2025/26:72 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2025/26:3872 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S)

Motionen bereds i utskott

Motionsgrund
Skrivelse 2025/26:72
Motionskategori
Följdmotion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämnad
2026-01-14
Granskad
2026-01-19
Bordlagd
2026-01-20
Hänvisad
2026-01-21

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av förordningen (2017:462) om särskilda insatser för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Riksrevisionen har granskat Arbetsförmedlingens stöd till personer med funktions­nedsättning. Bland annat har genomförandet av arbetsmarknadspolitiken för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga granskats utifrån om den är effektiv, om myndigheten har utformat sina arbetssätt på ett ändamålsenligt sätt samt om regeringens styrning har varit tillräcklig.

För oss socialdemokrater är det av stor vikt att all statlig verksamhet granskas. Vi välkomnar därför Riksrevisionens granskning. Grundläggande för oss är att alla som kan arbeta också ska arbeta, och det är därför av central vikt att människor med en funktionsnedsättning får det stöd som de är i behov av för att kunna bli en aktiv del av arbetsmarknaden. Den svenska arbetsmarknaden ska vara trygg och öppen för alla i arbetsför ålder, oavsett om du har en funktionsnedsättning eller inte. Varje människa har erfarenheter och kunskaper som behöver tas till vara i arbetslivet. Att människor som inte vill annat än att arbeta och bidra till samhället stängs ute från arbetslivet på grund av sin funktionsnedsättning kan vi aldrig acceptera.

Vi har genomgående i våra följdmotioner till regeringens budgetar under mandat­perioden tillfört mer resurser till den aktiva arbetsmarknadspolitiken och till Arbets­förmedlingen, bl.a. för att kunna stödja myndigheten i dess arbete riktat mot människor med funktionsnedsättning.

Utifrån regeringens skrivelse avseende Riksrevisionens rapport kan vi konstatera att det finns flera punkter där hård kritik riktas mot regeringens arbete med att ge stöd till arbetssökande med funktionsnedsättning. Granskningen pekar bl.a. på att stödet till människor med funktionsnedsättning inte är effektivt. Detta är tydligt bl.a. genom att handläggningstiderna för olika former av stöd är längre än vad som kan anses som skäligt samtidigt som var tionde person får vänta i över tre år på att ens få sin funktions­nedsättning identifierad. Att få sin funktionsnedsättning identifierad är grundläggande för att rätt stödinsatser ska kunna sättas in. Trots detta pekar Riksrevisionen på att många individer som får sin funktionsnedsättning identifierad ändå inte får korrekta stödinsatser från Arbetsförmedlingen.

Riksrevisionen riktar flera relevanta rekommendationer till regeringen och Arbets­förmedlingen avseende hur styrningen av Arbetsförmedlingen kan skötas samt hur stödet till människor med funktionsnedsättning kan stärkas. Riksrevisionen lyfter bl.a. att förordningen (2017:462) om särskilda insatser för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga bör ses över. Detta för att säkerställa ändamålsenlig­heten i villkoren för de särskilda insatserna till målgruppen men också för att se över nuvarande taknivå i lönebidragen.

Vi bedömer att regeringen i sin skrivelse inte tillräckligt svarar upp mot denna rekommendation. Mot bakgrund av frågans angelägenhet anser vi därför att regeringen bör återkomma i frågan. Vi socialdemokrater kommer att fortsätta att bevaka och följa denna fråga noggrant.

 

 

Ardalan Shekarabi (S)

 

Sofia Amloh (S)

Jonathan Svensson (S)

Serkan Köse (S)

Johanna Haraldsson (S)

Adrian Magnusson (S)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av förordningen (2017:462) om särskilda insatser för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Arbetsmarknadsutskottet
    Betänkande 2025/26:AU6

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.