med anledning av skr. 2010/11:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn
Motion 2010/11:Fi7 av Richard Jomshof och Josef Fransson (SD)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Regeringsskrivelse 2010/11:102
- Motionskategori
- Följdmotion
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2011-04-19
- Bordläggning
- 2011-04-29
- Hänvisning
- 2011-05-03
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slopa sfi-bonusen och åtgärda Skolinspektionens anmärkningar.
Motivering
Att människor som på ett eller annat sätt utmärker sig och presterar mer än vad som rimligen kan förväntas också premieras för sina bedrifter, är i sig självklart inget negativt – tvärtom. Inte sällan visar det sig också att det är strikt materiella eller pekuniära bonussystem som har störst verkan. Det sänder dock helt fel signaler att dela ut en bonus enkom för att någon åstadkommit vad som förväntas eller till och med krävs. Ett normalt företag delar exempelvis inte ut bonus till en anställd för att han eller hon kommit i tid till jobbet. På samma sätt är det olämpligt och direkt orimligt att vårt samhälle ska lägga sig på en så pass låg ambitionsnivå att staten eller kommunen delar ut bonusar för att någon har presterat vad som anses förväntat eller har fullgjort sina skyldigheter.
Skolinspektionen har i sin granskning (rapport 2010:7) konstaterat att sfi-utbildningen har brister, huvudsakligen när det gäller individuell kartläggning och studieplanering.
Riksdagen bör därmed tillkännage för regeringen som sin mening att
-
alla sorters bonusar inom sfi-systemet bör avskaffas
-
Skolinspektionens anmärkningar i nämnda rapport bör tas i beaktande och åtgärdas
-
eventuella medel som frigörs när man slopar sfi-bonusen bör satsas på att åtgärda Skolinspektionens anmärkningar.
|
Stockholm den 18 april 2011 | |
|
Richard Jomshof (SD) |
Josef Fransson (SD) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slopa sfi-bonusen och åtgärda Skolinspektionens anmärkningar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
