med anledning av skr. 2005/06:171 Vissa fiskeripolitiska frågor

Motion 2005/06:MJ38 av Cecilia Widegren och Jeppe Johnsson (m)

Ärendet är avslutat

Motionsgrund
Regeringsskrivelse 2005/06:171
Motionskategori
Följdmotion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet
Inlämning:
2006-04-06
Bordläggning:
2006-04-07
Hänvisning:
2006-04-18
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige skall spela en framträdande roll när det gäller att utforma EU:s fiskeripolitik.

  2. .

  3. .

  4. .

Motivering

Det är välkommet att regeringen redovisar hur den tänker sig delar av den framtida fiskeripolitiken vad gäller både yrkesfiske, vattenbruk och fritidsfiske. Under den allmänna motionstiden i höstas lämnade Moderaterna en fiskeripolitisk motion som ännu inte behandlats av riksdagen.

Regeringen och sam

.

Stockholm den 6 april 2006

Cecilia Widegren (m)

Jeppe Johnsson (m)

Yrkanden (4)

  • Förslagspunkter 1

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige skall spela en framträdande roll när det gäller att utforma EU:s fiskeripolitik.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag
  • Förslagspunkter 2

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att höja kvaliteten och mångfalden på den marina forskningen.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag
  • Förslagspunkter 3

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om den administrativa byråkratin på fiskeområdet.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag
  • Förslagspunkter 4

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att även Djurskyddsmyndigheten har ett ansvar för positiv utveckling av t.ex. fisketurism.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen