med anledning av prop. 2025/26:193 Bättre förutsättningar för trygghet och studiero i skolan
Motion 2025/26:4002 av Isabell Mixter m.fl. (V)
Motionen är inlämnad
Yrkandena i denna motion kan komma att ändras efter den konstitutionella och språkliga granskningen.
- Motionsgrund
- Proposition 2025/26:193
- Motionskategori
- Följdmotion
- Tilldelat
- Utbildningsutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2026-03-31
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett lagförslag som innebär att eleverna ska vara delaktiga i framtagandet av skolregler och tillkännager detta för regeringen.
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur de kan säkerställa att skolorna har de resurser som krävs för att stödja och ta hand om de elever som visas ut ur klassrummet och tillkännager detta för regeringen.
- Riksdagen antar 24 § i regeringens förslag till lag om ändring i skollagen (2010:800) med den ändringen att 7 § inte stryks från uppradningen av åtgärder enligt skollagens paragrafer som ska dokumenteras.
Inledning
Att skolmiljön präglas av trygghet och arbetsro är en förutsättning för att eleverna ska kunna tillägna sig kunskap och utvecklas socialt. En förutsättning för att uppnå det är att skolorna har tillräckliga resurser för att ha en personaltäthet som möjliggör trygghet och studiero. Vänsterpartiet konstaterar att regeringen nu i stället för att säkerställa att Sveriges skolor har de resurser och den personal som krävs för att ge alla barn en bra och trygg skoltid, prioriterar omfattande lagändringar som kommer ta ytterligare tid i anspråk för skolpersonalen att implementera. Vänsterpartiet stödjer flera av regeringens lagförslag, men vi stödjer inte att kommunerna och i förlängningen skolorna fått alldeles för lite resurser från staten den gångna mandatperioden.
Skolregler
Den kränkande behandling som alltför ofta förekommer i skolan måste motarbetas med kraft. Alla vuxna i skolan bär ett ansvar för detta. Ofta betraktas eleverna som en del av problemet – inte som en del av lösningen. Elevernas delaktighet är viktig för ett välfungerande likabehandlingsarbete. En politik som i grunden betraktar elever som potentiella hot mot ordningen i skolan hamnar fel. Förebyggande åtgärder är generellt av betydligt större vikt för att verkligen förhindra kränkningar än vad disciplinära åtgärder är. Vänsterpartiet instämmer därför i synpunkterna från flera remissinstanser om att eleverna bör vara delaktiga i framtagandet av skolregler. Regeringen bör därför återkomma med ett lagförslag som innebär att eleverna ska vara delaktiga i framtagandet av skolregler. Detta bör riksdagen ställa sig bakom och ge regeringen till känna.
Möjligheten att utvisa elever ur undervisningslokalen
Propositionen föreslår även att det ska bli enklare att visa ut en elev ur undervisningslokalen. Vänsterpartiet ser att det kan finnas tillfällen då det är en motiverad åtgärd, men det är då centralt att det finns någon utanför undervisningslokalen som kan ta emot eleven. Vi instämmer också i oron som flera remissinstanser lyfter om att regelverket riskerar att leda till att elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar diskrimineras eller inte får det stöd de behöver och har rätt till. Regeringen bör därför utreda hur de kan säkerställa att skolorna har de resurser som krävs för att stödja och ta hand om de elever som visas ut ur klassrummet. Detta bör riksdagen ställa sig bakom och ge regeringen till känna.
Vidare menar vi att en utvisning är en så pass ingripande åtgärd att den bör dokumenteras. Riksdagen antar 24 § regeringens förslag till lag om ändring i skollagen (2010:800) med den ändringen att 7 § inte stryks från uppradningen av åtgärder enligt skollagens paragrafer som ska dokumenteras. Detta bör riksdagen besluta.
|
Isabell Mixter (V) |
|
|
Nadja Awad (V) |
Maj Karlsson (V) |
|
Karin Rågsjö (V) |
Vasiliki Tsouplaki (V) |
|
Ciczie Weidby (V) |
|
Yrkanden (3)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett lagförslag som innebär att eleverna ska vara delaktiga i framtagandet av skolregler och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Utbildningsutskottet
- 2.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur de kan säkerställa att skolorna har de resurser som krävs för att stödja och ta hand om de elever som visas ut ur klassrummet och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Utbildningsutskottet
- 3.Riksdagen antar 24 § i regeringens förslag till lag om ändring i skollagen (2010:800) med den ändringen att 7 § inte stryks från uppradningen av åtgärder enligt skollagens paragrafer som ska dokumenteras.
- Behandlas i
- Utbildningsutskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
