med anledning av prop. 2000/01:44 Föräldraförsäkring och föräldraledighet
Motion 2000/01:Sf16 av Marianne Samuelsson (mp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 2000/01:44
- Motionskategori
- Följdmotion
- Tilldelat
- Socialförsäkringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2001-01-31
- Granskning
- 2001-02-02
- Bordläggning
- 2001-02-06
- Hänvisningsförslag
- 2001-02-06
- Hänvisning
- 2001-02-07
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring angående vissa begränsningar vad det gäller att pappan skall ge sitt medgivande vid överlåtande av de s.k. tio pappadagarna. Nya förmåner inom den tillfälliga föräldrapenningen, de s k pappadagarna
Under allmänna motionstiden 1999 lämnade Miljöpartiet in en motion angående överlåtande av pappadagar (1999/2000:Sf266) dvs de tio dagarna som pappan har rätt att ta ut i samband med förlossning med sk tillfällig föräldrapenning.
Tanken bakom motionen var att framför allt de mammor som är ensamma vid barnets födelse - ca 5 % av de barn som föds - ska kunna få avlastning av en annan person än den biologiska fadern. Detta skulle också förbättra för homosexuella föräldrar, där då till exempel den andra "mamman", den icke biologiska mamman, skulle kunna vara hemma och stödja sin partner men hjälp av tillfällig föräldrapenning. Det ser Miljöpartiet som av stor vikt då det blir allt vanligare med familjebildningar som inte är av kärnfamiljstruktur.
I propositionen nämns, precis som i vår motion, att det är samtidigt viktigt att pappans rätt till ledighet och kontakt med barnet inte inskränkts. Därmed är det viktigt att pappan gör ett aktivt medgivande till att rätten till pappa- dagar får överlåtas till annan person. Samtidigt finns det situationer då denna rätt kan behöva inskränkas som till exempel när besöksförbud har utfärdats eller om pappan är intagen på institution eller inom kriminalvården. Att i dessa situationer kräva att pappan ger sitt medgivande kan både vara svårt och medföra problem. När till exempel besöksförbud är utfärdat finns det klarlagt ett hot mot mamman; om då fadern till barnet ska behöva ge sitt medgivande för att överlämna de tio s k pappadagarna kommer det säkerligen innebära ytterligare konflikt, och risk finns att han håller dem inne på barnets bekostnad.
Syftet med dessa tio dagar är dels att stödja mamman, dels att förbättra kontakten mellan pappa och barn. En man som är belagd med besöksförbud kan inte på något sätt stödja mamman utan är enbart ett hot som hon vill undkomma. Dessa män kommer troligtvis inte att ge sitt samtycke till att dagarna överlämnas till en annan utan kommer att användas som ett sätt att få kontakt med kvinnan och därmed möjlighet att fortsätta trakassera henne. Dock kan umgänge med barnet fortsätta om det inte finns några särskilda skäl som talar emot det, men det är mycket olämpligt att män med besöksförbud får rätt att ta ledigt från sitt arbete med syfte att stödja mamman och därmed befinna sig i hennes omedelbara närhet. Kvinnor som lever under dessa hot, där deras före detta män är belagda med besöksförbud, lever redan under ytterst svårt förhållanden. Miljöpartiet anser att deras rätt till att få stöd och lugn och ro i samband med ankomsten av det lilla barnet väger tyngre än mannens rätt till de tio dagarna om han är belagd med besöksförbud.
Med anledning av detta menar Miljöpartiet att det bör finnas vissa begränsningar vad det gäller att fadern ska ge sitt medgivande. De män som är belagda med besöksförbud bör således mista sin rätt till de s k pappadagarna i samband med barnets födelse. I dessa fall ska modern kunna bestämma å barnets vägnar och därmed kunna överlåta dagarna på en annan person.
Stockholm den 31 januari 2001
Marianne Samuelsson (mp)
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring angående vissa begränsningar vad det gäller att pappan skall ge sitt medgivande vid överlåtande av s.k. tio pappadagarna.
- Behandlas i
- 1Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring angående vissa begränsningar vad det gäller att pappan skall ge sitt medgivande vid överlåtande av s.k. tio pappadagarna.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
