med anledning av prop. 1997/98:83 Förändrad styrning av Försvarsmakten
Motion 1997/98:Fö7 av Lennart Rohdin och Eva Flyborg (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1997/98:83
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Försvarsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1998-03-27
- Bordläggning
- 1998-04-14
- Hänvisning
- 1998-04-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Kontrollstation 1998
Regeringen föreslår att den av riksdagen beslutade kontrollstationen 1998 senareläggs till 1999. Skälet till detta är inte försvarsberedningens arbete, utan att Regeringskansliet inte bedömt det meningsfullt att redan under hösten, omedelbart efter riksdagsvalet, lägga fram det omfattande underlag som krävs för en seriös kontrollstation. Det finns i det här läget ingen anledning att ha några invändningar mot en senareläggning.
Det finns däremot anledning att redan nu ifrågasätta det traditionella 5-åriga försvarsplaneringstänkandet. Det fanns skäl för detta under det kalla krigets tämligen förutsägbara förlopp. Trots detta har få försvarsbeslut överlevt mer än ett par år utan betydande ingrepp eller förändringar. 1996 års försvarsbeslut synes redan i allt väsentligt ha havererat, då det i alldeles för hög grad togs med blicken i backspegeln från såväl riksdagsmajoriteten som från Försvarsmakten.
Regeringen bör därför inför kontrollstationen 1999 förelägga riksdagen ett fullständigt underlag för ett förnyat försvarsbeslut med utgångspunkt från både säkerhetspolitiska, försvarspolitiska och samhällsekonomiska utgångspunkter. Detta bör regeringen ges till känna.
Förändrad styrning av Försvarsmakten
Riksdagen har mycket tydligt med försvarsutskottets betänkande 1996/97:4 krävt ett bättre system för styrning av försvaret, för att därigenom bättre möjliggöra riksdagens kontrollmakt. Nu föreliggande förslag från regeringen kan vara ett steg i rätt riktning, men förefaller ännu mest vara ett diskussionsunderlag. Det torde vara svårt för riksdagen på detta stadium av tankeprocessen att ta ställning för att detta är svaret på riksdagens tidigare begäran.
Den mycket hopträngda budgetprocess som väntar riksdagen hösten 1998 efter riksdagsval och eventuell ny regeringsbildning förefaller mindre väl vald för att utan föregående varning introducera ett nytt system för riksdagens styrning av försvaret. Detta bör regeringen ges till känna utan att i övrigt ta ställning till de olika tankarna i regeringens nu framlagda förslag.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
-
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om underlag för ett förnyat försvarsbeslut i samband med kontrollstationen 1999,
-
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om regeringens förslag angående förändrad styrning av Försvarsmakten.
|
Lennart Rohdin (fp) |
Eva Flyborg (fp) |
Yrkanden (4)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om underlag för ett förnyat försvarsbeslut i samband med kontrollstationen 1999
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om underlag för ett förnyat försvarsbeslut i samband med kontrollstationen 1999
- Behandlas i
- 2att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om regeringens förslag angående förändrad styrning av Försvarsmakten.
- Behandlas i
- 2att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om regeringens förslag angående förändrad styrning av Försvarsmakten.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.