med anledning av prop. 1992/93:99 Vissa åtgärder inom klimatområdet och i Östersjöregionen
Motion 1992/93:Jo15 av Christer Windén (nyd)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1992/93:99
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-11-23
- Bordläggning
- 1992-11-24
- Hänvisning
- 1992-11-25
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
I propositionen föreslås att ytterligare 16 miljoner kronor avsätts till insatser för ny energiteknik under innevarande budgetår, varav 12,5 miljoner kronor avses användas för att Sverige skall kunna driva på det europeiska arbetet med ett miljöanpassat energisystem, som inrymmer bl a vindkraft och solvärme, och 3,5 miljoner kronor avses läggas på en 10-procentig höjning av investeringsstödet till vindkraft liksom till solvärmeanläggningar i bostäder.
Ny demokratis grundinställning är att Sverige bör satsa på kärnkraften (se 1991/92:N414) i stället för s k alternativa energislag. Skattemedel bör därför inte användas till utveckling av vindkraft och solvärme.
Mot bakgrund härav kan det föreslagna anslaget inte accepteras.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen avslår förslaget att till Insatser för ny energiteknik på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1992/93 anvisa ett reservationsanslag på 16 miljoner kronor.
Stockholm den 23 november 1992 Christer Windén (nyd)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen avslår förslaget att till Insatser för ny energiteknik på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1992/93 anvisa ett reservationsanslag på 16 miljoner kronor.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen avslår förslaget att till Insatser för ny energiteknik på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1992/93 anvisa ett reservationsanslag på 16 miljoner kronor.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.